Meet the Team

Fylde District is lead and supported by a number of volunteers across five teams, each with a different focus. Take a look at our leadership structure and who’s who below.

District Leadership Team

Ross Kelly
Lead Volunteer
Max Dutton
Youth Team Lead
Amber Chauhan
Programme Team Lead
Dave Parker
Support Team Lead
Dilys Currie
Volunteer Development Team Lead
Rob Webster
14 to 25 Team Lead
Mike Smith
Activity Centre Team Lead

Programme Team

Amber Chauhan
Programme Team Lead
VACANT
Squirrel Section Lead
Cath Newburn
Beaver Section Lead
Sarah Bennet
Cub Section Lead
VACANT
Scout Section Lead
VACANT
Events Sub-Team
VACANT
Top Awards Sub-Team
VACANT
Activities Sub-Team

Support Team

Dave Parker
Support Team Lead
VACANT
District Leader
VACANT
Quartermaster
VACANT
Grants & Fundrasing
Malcolm Glen-Bott
Activities Lead- Climbing
Connor Hart
Activities Lead- Archery
Pam Tyler
Activities Lead- Shooting
Richard Spurway
Activities Lead- Fencing
Duncan Cairns
Activities Lead- Paddlesports
Joe Hargreaves-Lee
Media & Comms Sub-Team
Georgia Wright
Media & Comms Sub-Team
Andrew King
Media & Comms Sub-Team

Volunteer Development Team

Dilys Currie
Volunteer Development Team Lead
VACANT
Learning
Duncan Cairns
Nights Away Advisor
VACANT
Volunteer Welcome
VACANT
Permits
VACANT
Awards

14 to 24 Team

Rob Webster
14 to 24 Team Lead
Max Dutton
Trogz ESU
Amy Wiseman
Tarka ESU
Lynne Mellors
Scout Network
Sarah Webster
Young Leaders

Activity Centre Team

Mike Smith
Activity Centre Team Lead
VACANT
Site Maintenance
Bookings Team
Bookings Sub-Team
VACANT
Site Development Sub-Team

Board of Trustees

Derek Wright
District Chairperson
Janet Jones
District Secretary
Richard Johnson
District Treasurer
Ross Kelly
Lead Volunteer
Lynne Mellors
District Scout Network Commissioner
Duncan Cairns
District Trustee
Les Martin
District Trustee
Max Dutton
District Trustee
Put your phone down and what are you left with? Just teamwork, courage and the skills to succeed.’
Bear Grylls, Chief Scout Bear Grylls